Що таке рентгентелевізійні доглядові системи (інтроскопи)?
Рентгенотелевізійні доглядові системи (інтроскопи) – обладнання призначене для забезпечення безпеки шляхом безконтактного огляду внутрішнього утримання предметів та виявлення заборонених до проносу чи провезення речей, а також потенційно небезпечних предметів. Розрізняють системи, призначені для перевірки багажу, ручної поклажі, кореспонденції та посилок, великогабаритних вантажів. Зброю, вибухові речовини, наркотичны речовини, матеріали органічного походження та багато іншого можна виявити за рахунок рентгенівського випромінювання, яке впливає на предмети різного розміру та щільності, передаючи отримане зображення на екран оператора.
Рентгенотелевізійна інспекційно-доглядової техніка може виконуватися у будь-яких конструкціях та габаритах. Невеликі системи ідеально підходять для огляду посилок у поштових відділеннях, а також для перевірки сумок та пакетів у громадських місцях. Стаціонарні великі системи, що здатні виявити заборонені речі та матеріали у валізах, вантажних контейнерах та іншій тарі, встановлюють для митного скринінгу, в аеропортах, на вокзалах, на атомних станціях та інших місцях, де необхідне дотримання підвищених заходів безпеки.
Галузь застосування
Рентген телевізійні доглядові системи (інтроскопи) мають широкий спектр галузей застосування. Залежно від сфери застосування, можна класифікувати і об’єкти виявлення.
- для запобігання терористичним актам
В цьому випадку інтроскопи завданням інтроскопа є виявлення різних вибухових речовин, легкозаймистих рідин та зброї будь-яких типів. Причому класифікація небезпеки зброї на різних об’єктах може бути різною. При цьому під зброєю розуміється досить широкий ряд предметів. До прикладу, для проїзду в міжміському автобусі та потязі чи перебуванні в торговельних центрах достатньо виключити ножі, пістолети та подібні вироби, а при огляді в аеропортах потенційно небезпечними визнані манікюрні ножиці та пилки для нігтів. - для запобігання розкраданням з режимних об’єктів, виявлення контрабанди та огляду багажу і ручної поклажі
В данному випадку є важливим можливість налаштування інтроскопа на виявлення окремих предметів (на форму об’єкта і матеріал його виготовлення).
Основні принципи роботи інтроскопа
Принцип роботи рентгенотелевізійного інтроскопа заснований на рентгеноструктурному аналізі, тобто проходженні рентгенівського випромінювання через об’єкт, що інспектується, створюється проекція внутрішньої структури об’єкта з наступним прийомом різного рівня сигналу випромінювання і фінальної комп’ютерної обробки отриманого зображення.
Залежно від конструктивних особливостей рентгентелевізійної інспекційно-доглядової системи, рентгенівська трубка може розміщуватися знизу, збоку або зверху в тунелі.
В процесі опромінення спрямований рентегнівський промінь розсіюється, стикаючись з предметами різної товщини та щільності. Матеріали та предмети з великою щільністю поглинають велику кількість випромінювання, тому на екрані такі предмети позначаються темнішими кольорами. Відповідно, вироби та речовини з малою щільністю здатні «поглинути» невелику кількість випромінювання, і на екрані оператора вони позначаються світлішими кольорами. За рахунок такої колірної градації оператор отримує повне уявлення про внутрішню структуру об’єкта (багажу, посилки чи вантажу).
Аналіз отриманого зображення
Раніше рентгенотелевізійні інтроскопи могли передавати картинку тільки в чорно-білому форматі, на сьогоднішній день більшість моделей передбачають використання великої палітри кольорів, що робить аналіз більш ефективним. При цьому проекція потенційно небезпечних або заборонених предметів і речовин буде мати специфічне забарвлення, вказуючи оператору на необхідність більш уважного вивчення, а при необхідності і фізичного розтину об’єкта, що оглядається, для візуального огляду. Також спеціальні кольорові маркери є для матеріалів органічного походження.
Інтроскоп аналізує втрати рентгенівського випромінювання на різних рівнях енергії, що забезпечує можливість класифікувати вміст об’єктів, що доглядаються за трьома групами. В рентген телевізійних системах італійського виробництва GILARDONI матеріали представлені як помаранчевий для органіки, синій для металу, зелений для неорганічних об’єктів (крім металу).
Безпека використання
Сучасні інтроскопи є абсолютно безпечними. Об’єктами, що доглядаються, є неживі предмети, включаючи продукти харчування і косметику, та радіація не є шкідливою для них.
Люди ж захищені від шкідливого впливу рентгенівського випромінювання, оскільки конструкція установок не допускає проникнення променів за межі корпусу системи.
Єдиний шлях, яким доза випромінювання потенційно може впливати на людину – це вхід і вихід тунель. Тому вхід та вихід рентгенотелевізійного інтроскопа захищені спеціальними шторками, у складі яких містяться полімери та важкі метали для того, аби на належному рівні екранувати випромінювання інтроскопа. Тому категорично не рекомендується засовувати руки всередину інтроскопа для того, щоб швидше витягнути об’єкт догляду. В інших випадках рентгенівські установки є повністю безпечними, а тому оператори не використовують захисні костюми під час своєї роботи.
Основні параметри рентгентелевізійних систем
- Проникаюча здатність інтроскопа
Проникаюча здатність інтроскопа – це параметр що вказує максимальну товщину сталі, за якою є можливість оглянути внутрішній вміст об’єкта, що інспектується. Доприкладу вибухівку можна пронести в коробці, виготовленої з товстої сталі, при цьому на екрані оператора буде відображатися лише темно-синій об’єкт, оскільки проникаючої здатності апарата буде недостатньо, щоб розглянути його вміст. Стандартна проникаюча здатність інтроскопів становить 24-32 мм, але при необхідності її можна збільшити до 55 мм і вище, обравши потужніший генератор рентгенівського випромінювання. Для уникнення погіршення технічних характеристик системи дуже важливе регулярне технічне обслуговування, оскільки з часом проникаюча здатність інтроскопа знижуються. - Роздільна здатність
Роздільна здатність інтроскопа – це параметр, що вказує мінімальний діаметр мідного дроту, що детектується приладом, який можна розрізнити на екрані монітора оператора. Чим менший даний параметр – тим вища здатність інтроскопа. Параметр показує, наскільки маленький за розміром предмет чи структуру предмета може розглянути інтроскоп. Роздільна здатність інтроскопа є вкрай важливим параметром для розпізнавання дрібних високотехнологічних предметів, таких як мікросхеми, друковані плати, тонкі дроти, прикраси і т.п.
Розрізняються регтген телевізійні системи з одним або двома джерелами рентгенівського випромінювання, що дозволяють аналізувати предмети, що доглядаються, в одній або двох площинах. Отримуючи зображення об’єкта в двох проекціях, оператор може швидше оцінити вміст на предмет небезпеки або цінності на виніс у випадку режимного підприємства.
Ознайомитися з представленими рентгентелевізійними системами можна за посиланням.
Наші фахівці з радістю нададуть необхідну консультацію та допоможуть підібрати прилад, що максимально підходить під ваші завдання.